Do miesięcznika Forum

Do miesięcznika Forum
Jeszcze o dwusetnej rocznicy urodzin Juliusza Słowackiego i roku 2009, obwołanym przez Sejm Rzeczpospolitej Polskiej Rokiem Słowackiego. Z prawdziwą przyjemnością dzielę sie z czytelnikami Forum wiadomością, że cztery autorki naszego pisma zaistniały na łamach “Gwiazdy Polarnej” artykułami na temat twórczości wieszcza. Oto ich tytuły: “Spór Słowackiego z Mickiewiczem, Wrogowie, czy partnerzy w polemice światopoglądowej” Agaty Wojno, “Niezwykły poemat” Elżbiety Chałupniczak, “Żyłem z wami, cierpiałem i płakałem z wami” Małgorzaty Oleksy oraz “Słowackiemu na mogiłę” Elżbiety Ulanowskiej. W ten sposób teksty autorek dotarły do rąk czytających Polaków w całych Stanach.
I jeszcze jedna ciekawostka dla kolekcjonerów. Narodowy Bank Polski wyemitował dwudziesto złotowy banknot z wizerunkiem Juliusza Słowackiego, ale jedynie w nakładzie 80 000. Na awersie znajduje się popiersie i widok dworku w Krzemieńcu, gdzie poeta urodził się. Rewers wypełnia rysunek kolumny Zygmunta, nad nią lecące żurawie, z boku kopia rękopisu wiersza “Uspokojenie”, liryku, w którym wieszcz wyraża swoją filozofię sensu życia i pogląd na istotę wszechświata.

Co nam zdrady! – jest u nas kolumna w Warszawie,
Na której usiadają podróżne żurawie
Spotkawszy jej liściane czoło wśród obłoka;
Taka zapraszająca i taka wysoka.
Za tą kolumną, we mgły tęczowe ubrana,
Stoi trójca świecących wież Świętego Jana;
Dalej ciemna ulica, a z niej jakieś szare
Wygląda w perspektywie siwe Miasto Stare;

Jest to chyba wypadek bez precedensu, że na banknocie umieszczono tak duży fragment poezji. Na polecenie władz miasta Warszawy u stup pomnika Juliusza Słowackiego na Placu Bankowym ustawiono makietę wielkiego tortu urodzinowego, ozdobionego wokół kolorowymi światełkami i napisem w środku: 200 lat.

Elżbieta Ulanowska

Forum, 10/2009