DZIEWCZYNA Z KWIATKIEM -PIERWSZY POLONIJNY KONKURS MŁODYCH TALENTÓW

Zosia jest tak subtelna, delikatna, romantyczna i nieco tajemnicza, że kiedy po raz pierwszy ją zobaczyłam skojarzyła mi się z Mickiewiczowską Zosią z „Pana Tadeusza”. Może to przez ten kwiatek we włosach… Zresztą sama Zosia mówi, że najbardziej lubi grać muzykę romantyczną. Kiedy gra, to całą sobą i słyszy się wtedy wiatr w lesie i wody szum i czuje się zapachy i tylko „gryki jak śnieg białej” brak…

Zofia Prochoroff ma 16 lat. Urodziła się w 1993 roku w  Niemczech we Freiburgu. Zaczęła grać na skrzypcach w wieku 6ciu lat. W Polsce, już w przedszkolu tańczyła Poloneza, ba – ona nie tylko tańczyła, ona już wtedy go czuła. W 2000 roku przyleciała do USA  z rodzicami, w 2004 roku cała rodzina przeprowadziła się do Cleveland.  Zosia od razu zaczęła uczęszczać do szkoły muzycznej Cleveland Institute of Music.
Zosi przygoda z muzyką to inicjatywa mamy, Anny, która gra na pianinie. Dlaczego zatem Zosia i skrzypce? –„bo mama myślała, że skrzypce są ciekawsze” – mówi Zosia. Na początku grała dla zabawy, z czasem muzyka zaczęła zajmować integralne miejsce w jej życiu, bo tak naprawdę wiele dziedzin codzienności jest jej podporządkowanych. Ważny dla Zosi jest jej rozwój osobisty i edukacja. Marzy o tym, aby studiować w Europie prawdopodobnie ekonomię, zdecydowanie już dziś twierdzi, że nie muzykologię. „Muzykę chcę mieć dla siebie, dla duszy, dla przyjemności, a nie zawodowo. Nie chcę zabijać jej rutyną i przyzwyczajeniem” – mówi Zosia.
18 kwietnia 2009 roku w Polsko – Amerykańskim Centrum Kultury odbył się Pierwszy Polonijny Konkurs Młodych Talentów. Wydarzenie kulturalne na wielką skalę, z wielkim rozmachem, niezwykle profesjonalnie przygotowane i przeprowadzone. Dyrektorem i pomysłodawcą konkursu była Agnieszka Bieniek we współpracy z Kosciuszko Polish Fundation – Mary Kay Pieski, Bernadettą Zubel (Polish National Aliance) i Polsko Amerykańskim Centrum Kultury. To dyrektor Bieniek zorganizowała imprezę, zgromadziła fundusze od hojnych sponsorów i zatroszczyła się o absolutny profesjonalizm jakości konkursu, poczynając od zacnego grona jurorów w składzie profesjonalnych muzyków a kończąc na Koncercie Finałowym Zwycięzców, który jakością zaskoczył najbardziej wybredne gusta muzyczne. Agnieszka Bieniek składa serdeczne podziękowania wszystkim współpracownikom, sponsorom, rodzicom, uczestnikom i wszystkim zaangażowanym w ten projekt za wysiłek, czas, energię i pracę.
Wszyscy uczestnicy konkursu reprezentowali wielki talent muzyczny, recytatorski, taneczny. Jury oceniało dobór repertuaru, zgodność wykonania z zapisem nutowym, estetykę występu i ogólny wyraz artystyczny. Na ocenę występu  składała się średnia z ocen wszystkich jurorów. Na tle wszystkich uczestników konkursu i Koncertu Laureatów to właśnie dziewczyna z kwiatkiem, Zosia, wyróżniała się bezdyskusyjnie. Jury było jednomyślne. Zofia Prochoroff wygrała dwie nagrody; w kategorii zespołu z Anną Pitas, wykonując utwór: Antonio Vivaldi Koncert na dwoje skrzypiec oraz Grant Prix – główną nagrodę konkursu za utwór: Edward Lalo-Symphonie Espagnole op.21 cz.IV Andante. W kontekście wielkiego zwycięstwa niewiarygodnie brzmi prosty komentarz Zosi: „dowiedziałam się, że jest konkurs i chciałam zobaczyć, czy coś wygram.” I zobaczyła…
Uroczysty Koncert Laureatów 19 kwietnia 2009 roku w Polsko Amerykańskim Centrum Kultury uświadomił  słuchaczom, gościom, organizatorom, uświadomił nam wszystkim, że mamy wśród Polonii wielki skarb i nieprzeciętny potencjał w osobach młodych, utalentowanych artystów. Dajmy im szansę zaistnieć na Polonijnej scenie w Cleveland, niech nasza kultura żyje dzięki nim. Niech cieszy, niech się rozwija, nie zanika na emigracji, ale kwitnie, żeby Polska dla nas tutaj, wciąż była Polską.

Agata Wojno

Forum, 6/2009