Madam Maria Skłodowska- Curie w Polskim Ogrodzie Kulturalnym w Cleveland

„Jestem z tych, którzy wierzą, że nauka jest czyms bardzo pięknym” to słowa wypowiedziane przez Marię Skłodowską – Curie, słynna polską uczoną w dziedzinie chemii i fizyki, która jako pierwsza kobieta w świecie, została uhonorowana Nagrodą Nobla i to w dodatku dwukrotnie. Również dzięki niej niedziela 7 czerwca 2009 roku przejdzie do pamięci wielu Polonusów z okolic Cleveland. To właśnie uroczystość odsłonięcia jej popiersia zgromadziła całkiem spory „tłumek” w Polskim Ogrodzie Kulturalnym w Cleveland. Trudno określić śrenią wieku tych, którzy zachęceni piękną pogodą pragnęli wspólnie celebrować tę uroczystość. Można było tu spotkać zarówno przedstawicieli najmłodszego pokolenia w wózeczkach spacerowych, jak i tych, którzy należą do nestorów Polonii Clevelandzkiej. Jeden z redaktorów wiadomości lokalnych stwierdził, iż ludzi zgromadziła „ … piękna pogoda, popiersie Madam Skłodowskiej – Curie oraz narodowa duma i patriotyzm polskiej społeczności z Cleveland”.

Głównym mówcą owego popołudnia była również znana na całym świecie Polka, przedstawicielka nauki i medycyny pracująca i mieszkająca w Cleveland, Ohio – profesor Maria Siemionow.  Przedstawiła ona zgromadzonym osiągnięcia Marii – Skłodowskiej – Curiea także podkreśliła jak wielki wpływ miały odkrycia Madam Skłodowskiej – Curie na rozwój nauki na całym świecie. Po przemówieniu prof. Maria Siemionow wraz z Benem Stefańskim odsłonili statułę, która od początku uroczystości była owita czerwonym płótnem. Wszyscy zgromadzeni zobaczyli replikę rzeźby Franka L. Jirouche wykonaną przez Timothy Riffle we współpracy z Milano Monuments pod artystycznym nadzorem Teresy M. DeChant.

Prezenterem całej uroczystości była sędzia Diane Karpiński. Profesor Joanna Uniatowska zaintonowała Hymn Narodowy. Wstępną modlitwę odmówił oraz udzielił końcowego błogosławieństwa ksiądz Eic Orzech, Prezydent Polsko-Amerykańskiego Stowarzyszenia Księży. Kongresmen Dennis Kucinich dołączył do grona celebrujących tę podniosła uroczystość wraz z żoną. Wśród przemawiających tego popołudnia znaleźli się również: Paul Burik – Prezydent Ogrodu Kulturalnego w Cleveland, Jan Borkowski – Prezydent Polsko-Amerykańskiego Kongresu oraz  Ben Stefański – Prezydent Polskiego Ogrodu Kulturalnego. Od niego usłyszeliśmy o kobietach z Cleveland, dzięki którym doszło ponownego odsłonięcia popiersia Madam Skłodowskiej Curie. Wśród imiennie wymienionych promotorów przedsięwzięcia były: Christine i Barbara Burke, rodzina Cooke, Elizabeth Dabrowski, córki Heleny Karpinski, Grażyna Palczewski, Maria Siemionow, Margaret Wong and the Liberty Holden Trust Fund.

Ben Stefanski w swoim krótkim wystąpieniu zaprosił wszystkich na kolejne uroczystości w Polskim Ogrodzie Kulturalnym, jakimi będą odsłonięcie popiersia Fryderyka Chopina w roku 2010 oraz Ignacego Paderewskiego w roku 2011. Na zakończenie uroczystości w Ogrodzie uczestniczy usłyszeli krótką historię Hejnału Mariackiego oraz wysłuchali tegoż utworu w wykonaniu Michaela Carey.
Większość zgromadzonych gości udała się po zakończeniu uroczystości do kościoła Św. Kazimierza, gdzie w Sali Przyjęć odbył się poczęstunek oraz występ młodzieży z zespołu tanecznego „Piast” ..

Po raz kolejny przekonaliśmy się, że Maria Skłodowska – Curie to niezwykła kobieta. Do jej osiągnięć naukowych można według mnie dołożyć jeszcze jedno – zgromadzenie wokół jej pomnika Poloni Clevelandzkiej, dla której tym razem duma z rodaczki, która wysławiła imię Polski na cały świat była ważniejsza niż to, kto do jakiej organizacji przynależy.

Dorota Mrochem
Forum, 6/2009