Nasz przyjaciel Fritz

Właściwy tytuł L’amico Fritz, to utwór Pietro Mascagni, który Opera Circle prezentowała dwukrotnie 13 i 15 marca w Bohemian Hall. Mascagni, włoski kompozytor, urodził się w 1863 roku, zmarł w wieku 82 lat w Rzymie. Był synem piekarza, bardzo wcześnie, bo w wieku 13 lat zaczął pisać muzykę. Konserwatorium w Mediolanie opuścił dla występów, jako kapelmistrz w trupach artystycznych. W 1889 roku wziął udział w konkursie na jednoaktową operę i zdobył pierwsze miejsce wśród siedemdziesięciu uczestników, a była to „Rycerskość wieśniacza” (Cavalleria rusticana). Utwór ten stał się bardzo popularny i wystawiany jest niemal na wszystkich liczących się scenach świata. Kompozytor napisał jeszcze 12 innych oper, ale nie dorównywały one świetnością  „Rycerskości wieśniaczej”.
Dorota Sobieska sięgnęła po mniej znany utwór Mascagniego „L’amico Fritz” i nie zawiodła swojej publiczności. Znakomita Muzyka opery, stylistycznie jakby węgiersko cygańska z dominacją partii skrzypiec, zachwyciła widzów. Również arie, duety i śpiew chóralny bardzo się podobały. Treść libretta jest nieskomplikowana, przepojona atmosferą uroków życia wiejskiego. Dzięki zabiegom przyjaciół zatwardziały stary kawaler interesował się Suzel i wkrótce zakochał się w niej ku uciesze dziewczyny i otoczenia.
W roli Suzel z powodzeniem wystąpiła Dorota Sobieska, a w partii tytułowej David Sadlier.  Opera Circle specjalnie do tego przedstawienia zaangażowała dyrygenta z Bułgarii, światowej sławy 37 letniego Grigora Palikarova. Choć prowadził on wiele orkiestr w Europie i Azji nie miał dotąd okazji być w Stanach. Donald Rosenberg, krytyk muzyczny Plain Dealer, ciepło wypowiedział się o mistrzowskim talencie dyrygenta, jak również podkreślił ważność dorobku Opery Circle, której kolejna premiera wypełniła lukę programową w repertuarze teatrów muzycznych w Cleveland.

Elżbieta Ulanowska

Forum, 5/2009